субота, 20 червня 2015 р.

Кліщі

Кліщі - надклас членистоногих з класу павукоподібних.             

 Найчисленніша група в класі: в даний час описано понад 48 тисяч видів. У представників надродини Argasidae зустрічається явище омовампірізма, коли голодна особина нападає на ситого «побратима» і харчується випитої їм кров'ю. Кліщі викликають хвороби людини і домашніх тварин - акаріази, а також передають через укуси трансмісивні хвороби, пошкоджують культурні рослини.
     Найменший кліщ має розмір тільця всього 0,08 мм. Цей самий мініатюрний представник Клещині роду займає почесне місце в Книзі Рекордів Гінесса. Самка іксодових кліщів з'їдає в сотню разів більше ніж самець і відмінність у величині в ситій і голодної самки досить істотно. Наситившись самка кліща - іксода майже в 150 разів більша за голодної. Самки відкладають 1000-3000 яєць на підставу стебел рослин. Через 4-10 тижнів вилупилися личинки, що зовні нагадують дорослу особину, видираються на вершину чагарнику і залишається там, чекаючи відповідного господаря. Обзавівшись господарем, личинка 3-5 днів смокче кров, якщо господар має маленькі розміри (ящірки, птахи, миші), потім залишає його, ховається на грунті під лісовою підстилкою, і після линьки перетворюється на німфу. Німфи шукають своїх господарів так само, як і личинки, і після 4-8 днів паразитування на них, вони перебираються на землю і після линьки перетворюються на дорослих кліщів. Кліщ може робити стрибок для нападу на відстань 1-5 м. Потрапивши на тварину або людину, кліщі присмоктуються не відразу, а протягом декількох годин переміщуються по тілу, підшукуючи придатну ділянку шкіри в області паху, шиї, грудної клітки, голови, де шкіра найбільш тонка і ніжна. Потім ще протягом кількох годин кліщ вводить свій хоботок у шкіру і закріплює його, щоб міцніше утримуватися на шкірі, адже харчування часто триває кілька днів. І тільки добре закріпившись, кліщ приступає до трапези. Напившись крові, він значно збільшується в розмірах аж до розмірів квасолини, самки кліща падають на землю і через деякий час відкладають яйця. Одна самка може відкласти від 3 до15 тис. яєць. З яєць вилуплюються личинки і природна круговерть продовжується далі.
      Найнебезпечніші і найчастіші напади іксодових кліщів розпочинаються рано на весні щойно пригріє весняне сонце, і восени коли кліщі наїдаються для зимівлі.

       

Середні розміри домашнього пилового кліща - 0,2 мм. Приблизно 3 кліщі могли б поміститись в точці, яку ми поставимо в кінці цього речення.
Пилових кліщів можна виявити в кожному житлі. Ці павукоподібні живуть в наших матрацах та килимах і живляться частинками шкіри, що омертвіли, людина яка втрачає щорічно в кількості 350-400 гр. До нинішнього часу в домашньому пилі знайдені близько 150 видів кліщів. Їх називають дерматофагоїдними або пірогліфідними кліщами.
Частково переварена їжа домашнього пилового кліща і фекальні залишки є одним з найістотніших джерел алергенів, що викликають алергічну астму, риніт, кон'юнктивіт і дерматит.  Пилові кліщі викликають близько 25% всіх алергій, 50% усіх астматичних захворювань.
Домашні пилові кліщі живуть близько чотирьох місяців. З течію часу кліщ робить ексриментів в 200 разів більше особистої ваги та відкладає близько 300 яєць.
Повністю його винищити практично неможливо. А ось зменшити популяцію кліща до рівня безпеки, цілком реально.
Необхідно регулярно провітрювати приміщення і проводити генеральне прибирання квартири з очисними засобами. Якщо є можливість, скористайтеся професійними послугами. Не заповнюйте свою квартиру речами-пилозбірника. М’які іграшки є одним із джерел появи кліщів. Якщо вони там таки оселилися, помістіть іграшку в морозильник на 4:00.
Книги намагайтеся зберігати в герметичному скляному шафі, під уникнення утворення на них пилу.
Пиловий кліщ не переносить високу температуру, тому білизну слід прати в гарячій воді і потім пропрасовувати праскою. Речі, які не можна випрати, наприклад, килими і подушки, можна винести на балкон під прямі сонячні промені. Кліщі в цьому випадку гинуть миттєво. У зимові час року килими рекомендується чистити снігом.
Придбайте пилосос з функцією вологого прибирання, який не тільки втягує пил, але і знезаражує поверхню підлоги. Можна встановити в квартирі іонізатор повітря, який чудово справляється з кліщами.

 Вибілювачі і сильні мильні засоби не вбивають пилових кліщів, проте температура більш ніж 60 градусів Цельсія строком на одну годину призводить до їх загибелі.