субота, 20 лютого 2016 р.

Як навчити дитину вчитися

    Не кожній дитині навчання у школі дається легко. І справа тут не тільки в складній програмі. Найчастіше причина в тому, що ваше чадо просто не вміє вчитися... 


    Любов до навчання, бажання і вміння вчитися — поняття, що взаємодоповнюють одне одне. Це три складових успішного навчання. Їх розвиток багато в чому залежить від батьків, вихователів та вчителів. Батькам часто просто ніколи займатися зі своєю дитиною, в результаті чого дитина залишається один на один з тим, з чим впоратися не в змозі.
    Найбільшою причиною того, що дитина не встигає в школі, стає її загальна перевантаженість. Син або донька ходить до трьох спортивних секцій, до двох репетиторів, на танці, малювання, акробатику... Майже весь їхній день розписаний по секундах. Інколи у нього просто немає часу перевести дух, зосередитися, щоб виконати домашню роботу. До цього додається і відсутність бажання, оскільки через втому йому хочеться просто відпочити. 
    Не перевантажуйте свою дитину. Виберіть лише те, що дійсно їй корисно і цікаво. 
Діти – сильніше стомлюються, їм складніше робити психологічні розвантаження, переключатися з одного процесу на інший. Щоб встигати в школі і на додаткових заняттях, їм потрібний час на відпочинок, на розваги та ігри, щоб набратися сил і приступити до інших завдань.           
  А виявляється, достатньо мінімальних зусиль з нашого боку, щоб налагодити процес.
Поради психолога
  1. Хвалить дитину за досягнення, навіть якщо вони не настільки значні, як хотілося б. Відчуваючи вашу підтримку, дитя почне докладати більше зусиль і старатися.
  2. Розмовляйте з нею на рівних. Не знецінюйте його проблеми і трудності, переводячи всі теми розмови на «ти повинен добре вчитися». Намагайтеся прислухатися до думок та настрою свого сина або дочки. 
  3. Вільний час проводите цікаво і оригінально. Не залишайте дитину наодинці з айпадом або телевізором. Хай хвилини відпочинку та вихідних стануть задоволенням для всієї сім'ї. 
  4. Розмовляйте з дитиною про його день у школі. Просто чергового питання «Як справи?» Недостатньо. Ліні і неуважності тут не місце. Напевно у школяра є питання, на які ви в змозі відповісти. Нехай ви і не знаєте чогось, скажіть, що ви подивіться в інтернеті або енциклопедії і знайдете відповідь на його запитання. Не бійтеся здатися Незнайком, ви ж не можете знати всього. Займіться пошуком разом, заодно і навчіть його витягати потрібну інформацію зі словників, енциклопедій, довідників.
  5. Створіть комфортні умови для виконання домашніх завдань. Стіл школяра повинен бути чистим, світлим і правильно освітленим. Разом з ним розподіліть час на виконання домашніх завдань та роботи по дому. Розподіліть завдання за ступенем складності: найлегше спочатку. Також не завадить система заохочень і покарань для дитини. Наприклад, якщо він зробить уроки до такого-то часу, він зможе погуляти або пограти в комп’ютер.
  6. Прищеплюйте любов до читання. Організуйте його маленьку бібліотечку, регулярно разом читайте вірші і прозу вголос, ваша манера читання буде засвоюватися дитиною, тому читайте вголос навіть школяреві, який вже непогано читає — він повинен засвоювати нюанси правильного мовлення. Навчіть дитину правильно читати – не просто складати букви в слова, а розуміти сенс прочитаного та уміти визначати головну думку.
  7. Дитина повинна не тільки сидіти цілими днями над підручниками, а й займатися рухливими іграми. У його режимі дня повинні бути передбачені фіз. вправи. Тільки не перевантажуйте дитини різними гуртками, секціями. У нього має залишатися час для себе коханого.
  8. НЕ сваріть дитину за погану успішність, а навпаки, переконуйте, що це тимчасова невдача. Головне, щоб він виконував всі завдання. Ви повинні в дитині розвивати упевненість в своїх силах.